"
Návrat na prípadové štúdie

Očná dirofilarióza – parazit v oku

Symptómy: Bolesť v oku, začervenanie a opuch viečok.

Klinický nález: So zapáleným a svrbiacim okom navštívil očného lekára muž vo vyššom veku. Tieto príznaky sa pacientovi objavili dva dni pred návštevou lekára. Očná buľva bola výrazne podráždená s nápadnou hyperémiou krvných ciev v spojovke. V oku bol prítomný živý parazit. Okrem tohto zistenia videnie pacienta nevykazovalo žiadne abnormality, ostrosť videnia bola v norme, vnútroočný tlak takisto. Červ bol chirurgicky odstránený, oko sa pacientovi postupne zregenerovalo.

Laboratórna diagnostika: Na základe morfologických znakov červa v laboratóriu predbežne identifikovali ako Dirofilaria repens, ktorý spôsobuje ochorenie dirofilariózu. Presnú druhovú identifikáciu 10 cm dlhého červa bolo možné potvrdiť histologickým vyšetrením a molekulovou analýzou DNA parazita. Týmito metódami bol helmint identifikovaný ako samica D. repens.

Diagnóza: Dirofilarióza je prenášaná komármi zo zvierat na človeka. Človek je považovaný za príležitostného hostiteľa červa, v ktorom parazit zvyčajne dokončí vývinový cyklus, k pohlavnému dozretiu spravidla nedochádza. Podkožná dirofilarióza u človeka je zvyčajne asymptomatická, akútne príznaky sú pozorované iba u očnej infekcie, keď helmint prenikne do spojovky. Symptómy sa zvyčajne objavujú približne 6 mesiacov po infekcii tretieho larválneho štádia injikovaného komárom.

Záver: Výskyt ľudskej dirofilariózy všeobecne koreluje s výskytom dirofilariózy psov ako rezervoárov infekcie, čo sa potvrdilo aj u všetkých zdokumentovaných prípadov dirofilariózy zo Slovenska. Všetci pacienti, vrátane nášho, sa pravdepodobne infikovali na južnom a juhozápadnom Slovensku, kde bola zistená mikrofilariémia u 34,5 % psov. Tieto oblasti sú považované za vysoko enzootické oblasti výskytu dirofilariózy.

Novinky

Všetky novinky