Zobraziť všetky novinky

Memorandum poukazuje na nedostatok zdravotníckych laborantov a aké je dôležité štúdium v odbore, ktorý je kľúčový pre určenie správnej diagnózy pacienta. Bez laborantov nie je možné vyšetrovať krv ani ďalšie vzorky a pomôcť lekárovi nájsť príčinu ochorenia.

 

Asociácia laboratórií a  Asociácia Stredných zdravotníckych škôl SR (SZŠ) uzavreli memorandum o vzájomnej spolupráci. Jeho podstatou je spoločne hľadať riešenia ako zvýšiť záujem mladých o profesiu zdravotníckych laborantov. Tých je v slovenských laboratóriách každým rokom menej. Je preto dôležité začať verejnú diskusiu a ďalšie aktivity, aby v blízkej budúcnosti mal kto analyzovať tisíce vzoriek biologického materiálu, ktoré denne putujú do zdravotníckych laboratórií.

Laboratórna diagnostika je v našej krajine na vysokej úrovni, ale bez vzdelaných odborníkov vo svojom oblasti, sa nezaobíde. Na Slovensku je dnes 30 stredných zdravotníckych škôl, no odbor zdravotnícky laborant sa vyučuje len na 5 z nich. V uplynulom školskom roku opustilo brány spomínaných škôl iba 100 absolventov. Navyše absolventi v drvivej väčšine pokračujú v štúdiu na vysokých školách. Aj práca v laboratóriu má však svoje výnimočné postavenie, a preto sa oplatí motivovať študentov, aby naň upriamili svoju pozornosť.

„Hoci sú pre mnohých ľudí laboratóriá zväčša neviditeľné, pre lekárov sú v liečbe pacientov nenahraditeľné. Snažíme sa v osvetových kampaniach vzdelávať verejnosť o tom, aká významná je profesia zdravotníckeho laboranta, no cítime, že sa potrebujeme ešte viac zomknúť. Preto vzniklo toto memorandum. Chceme pomôcť mladým znovuobjaviť atraktivitu tohto povolania,“ uviedol  prezident Asociácie laboratórií MUDr. Vladimír Ježík.                           

Nedostatok zdravotníckych laborantov pociťujú takmer všetky laboratóriá na Slovensku. Mnohí, ktorí v nich dnes pracujú onedlho dovŕšia dôchodkový vek. Ak bude absentovať laboratórna diagnostika, nemôžu kvalitne fungovať nemocnice, polikliniky ani ďalšie zdravotnícke zariadenia. Bez vyšetrenej krvnej alebo inej vzorky pacienta nie je možné nasadiť správnu liečbu. Zdravotnícky laborant je teda v reálnom svete človek, ktorý má v spoločnosti nezastupiteľné miesto.

Memorandum vnímam ako začiatok spolupráce, vďaka ktorej, verím, že naštartujeme zmenu zmýšľania u ľudí. Stredné zdravotnícke školy vzdelávajú zdravotníckych laborantov a spolu s Asociáciou laboratórií urobíme všetko preto, aby naša spoločná iniciatíva bola úspešná. Nemôžeme sa dostať do situácie, že o niekoľko rokov nebude mať kto vykonávať profesiu laboranta,“ vyhlásil prezident Asociácie SZŠ SR Mgr. Miroslav Sekula.

Inšpiráciou pre Slovensko môže byť susedná Česká republika, kde rozbehli veľkú kampaň na celoštátnej úrovni v snahe zatraktívniť zdravotnícke povolania. Na Slovensku dosiaľ nič podobné neexistuje. Naša laboratórna diagnostika môže byť pritom vzorom pre mnohé krajiny vo svete. Práve teraz je ten správny čas, aby sme sa spojili a podnikli aktivity, ktoré budú v prospech celej spoločnosti.

Novinky

Všetky novinky